Kalendarz pyleń

Legenda

niskie
średnie
wysokie
Alergia?! Ale na co?
Alergia to nadmierna, nieodpowiednia do siły działania bodźca reakcja na czynnik uczulający.
Alergia może dotknąć każdego. I po raz pierwszy ujawnić się nawet w starszym wieku.
Najważniejsze, aby odkryć, na co konkretna osoba jest uczulona.

Podstawowe zalecenie w postępowaniu z alergikiem dotyczy odsuwania go od czynnika wywołującego objawy uczuleniowe. I słusznie, bo objawy alergiczne mogą mieć różne nasilenie, od subtelnego kaszlu i kichania po wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu. Odkrycie przyczyny alergii ma też znaczenie profilaktyczne, gdyż na bazie alergii często rozwija się astma oskrzelowa.

Uczuleni na wszystko
Uczulonym można być na wszystko. Od żywności, poprzez klamerki do prania, aż po jad owadów. Najczęstsze alergie pokarmowe to uczulenia na gluten, mleko (laktozę, czyli białko mleka), orzechy czy kolorowe pigmenty stosowane do barwienia karmelków owocowych. Najtrudniejszy w diagnostyce i leczeniu rodzaj alergii to krzyżowe reakcje uczuleniowe. Są efektem uwrażliwienia organizmu na nowy czynnik wskutek wystąpienia objawów alergii podstawowej na produkt pierwotny. Z alergii wziewnych najczęstsze są uczulenia na kurz i roztocza. Dość częsta jest alergia kontaktowa, która daje zmiany na skórze. Nieco rzadziej pojawia się alergia na słońce. Zmorą dla uczuleniowców są miesiące wiosenne i letnie, kiedy pylą trawy. Alergia na pyłki traw potrafi skutecznie zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności. Jedną z najdziwniejszych alergii jest alergia na wodę, a zdarza się też i alergia na własnego męża.

Przerażająca przyszłość
Obecnie z alergiami zmaga się już ponad 150 mln Europejczyków. Eksperci na II Międzynarodowym Kongresie Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej i należący do Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) nie mają dobrych wieści: szacują, że do 2025 r. co drugi Europejczyk będzie alergikiem. Choć trudno to sobie teraz wyobrazić, ale już za mniej niż 8 lat ponad 50% społeczeństwa będzie być może musiało zmagać się z objawami kataru, kaszlu, łzawienia, astmy czy wyprysku kontaktowego.
Tryumfalny przemarsz alergii po Starym Kontynencie, to skutek m.in. chemizacji życia i stresu.

Alergie trzeba leczyć. Trzeba też łagodzić ich objawy: środkami wziewnymi czy kosmetykami nakładanymi na skórę, gdyż mogą być bardzo dokuczliwe, pogłębiać się i powodować coraz większe izolowanie się osób dotkniętych alergią.